- Go back to the SUNY Plattsburgh Home Page
- #PlattsLife
- Commencement
- Class of 2023 Graduates
Winter Class of 2023 Graduates
We celebrate the accomplishments of the Winter Class of 2023. Each person listed on this page has made a difference in the lives of others at SUNY Plattsburgh.
The University Council, faculty, staff and administration of SUNY Plattsburgh congratulate each member of the class.
Notes:
* Queensbury branch campus
summa cum laude (Highest Honor, 3.9 – 4.0 GPA)
magna cum laude (High Honor, 3.7 – 3.89 GPA)
cum laude (Honor, 3.4 – 3.69 GPA)
Degree Candidates by School
Arts & Sciences
- A–B–C
- Hislord Addo — B.A. in Information Technology, Brooklyn, N.Y.
- Temitayo Adegbite — B.S. in Biomedical Sciences, summa cum laude, New York, N.Y.
- Allison Rose Baker — B.S. in Digital Media Production, summa cum laude, Plattsburgh, N.Y.
- Andre Santiago Ballucanag — B.A. in Criminal Justice, Cortlandt Manor, N.Y.
- Ashleigh Jo Barcomb — B.A. in English Writing Arts, magna cum laude, Plattsburgh, N.Y.
- Kimberly J. Becker* — B.A. in Psychology, summa cum laude, South Glens Falls, N.Y.
- Stephen T. Bedard — B.A. in History, cum laude, Plattsburgh, N.Y.
- Yasmine Farah Bensai — B.A. in General Studies, Astoria, N.Y.
- Kimberly Jessica Bertrand* — B.A. in Psychology, cum laude, Ballston Spa, N.Y.
- Brendan Anthony Blanco — B.S. in Biomedical Sciences, Bronx, N.Y.
- Jennifer Noelle Braun — B.A. in Criminal Justice, Garrison, N.Y.
- Henry Bravo — B.A. in Psychology, Bronx, N.Y.
- Matthew Tucker Braymer — B.S. in Information Technology, Salem, N.Y.
- Jordana Canaan — B.A. in Public Relations, Basking Ridge, N.J.
- Daniel William Cantwell, Jr. — B.S. in Broadcast Journalism, TV-Video Production, Albany, N.Y.
- Yesley Cardozo — B.S. in Biology, Bronx, N.Y.
- Yancy L. Carter — B.A. in English Literature, West Chazy, N.Y.
- Will M. Charbonneau — B.S. in Biomedical Sciences, magna cum laude, Clifton Park, N.Y.
- Brent Michael Chateauneuf — B.A. in Sociology, Rouses Point, N.Y.
- Madison Mae Collette — B.S. in Biomedical Sciences, Fort Covington, N.Y.
- Gianna Christina Colon — B.A. in Criminal Justice, Cairo, N.Y.
- Jessica K. Contompasis* — B.A. in Psychology, Saratoga Springs, N.Y.
- D–E–F
- Jared Malik Davidson — B.A. in Communication Studies, Rock Tavern, N.Y.
- Ashley N. Davis — B.A. in Sociology, Staten Island, N.Y.
- Sydney Leanne Dennerlein — B.S. in Digital Media Production, TV-Video Production, summa cum laude, North Babylon, N.Y.
- Caley Doell — B.S. in Ecology, cum laude, Shrub Oak, N.Y.
- Brennan Michael Donaldson — B.A. in Psychology, Anthropology, magna cum laude, Saranac, N.Y.
- Brandon M. Doty — B.A. in History, Thompson Ridge, N.Y.
- Benjamin R. Dupree — B.A. in History, Malone, N.Y.
- Heather Lynn Dutko — B.A. in Gender and Women’s Studies, Sociology, cum laude, Morrisonville, N.Y.
- Emily Marie Ellis* — B.A. in Psychology, magna cum laude, Gansevoort, N.Y.
- Sarah Elizabeth Erny — B.S. in Communication Studies, Warsaw, N.Y.
- James W. Ferrone — B.A. in Geology, East Meadow, N.Y.
- Christopher Richard Fisk — B.S. in Environmental Science, Munnsville, N.Y.
- Kyle Patrick Flaherty — B.S. in Ecology, Webster, N.Y.
- Kendra Rose Freer — B.S. in Biochemistry, Biomedical Sciences, cum laude, Valley Falls, N.Y.
- G–H–I
- Isaac M. Garman — B.A. in Criminal Justice, Cadyville, N.Y.
- Kelsey Nicole Gilmore — B.A. in Psychology, Mooers, N.Y.
- Sean Edward Grady — B.A. in Environmental Science, cum laude, Lagrangeville, N.Y.
- Nell Travers Guilbault — B.S. in General Studies, cum laude, Watervliet, N.Y.
- Fatim Haidara — B.A. in Gender and Women’s Studies, New York, N.Y.
- Nabeela Faiza Haque — B.S. in Psychology, cum laude, Bronx, N.Y.
- Brian A. Harwell — B.A. in Environmental Science, Mooers, N.Y.
- Emily Gabriela Hernandez — B.A. in Public Relations, Farmingdale, N.Y.
- Melissa Hernandez — B.A. in Law and Justice, Bronx, N.Y.
- Olivia Rose Hoffman — B.A. in Geology, Hilton, N.Y.
- Sahil Nilesh Idnani — B.S. in Computer Security, Thane, India
- J–K–L
- Keimani M. Jacobs — B.A. in Sociology, Bronx, N.Y.
- Trent R. Jelenic, Sr. — B.S. in Music Arts Management, Mechanicville, N.Y.
- Zach James Johnson — B.A. in History, cum laude, Plattsburgh, N.Y.
- Hannah Grace Kailburn — B.A. in English Literature, UCERT in Professional Writing, cum laude, Honeoye Falls, N.Y.
- Hunter Christian Kelly — B.S. in Broadcast Journalism, Islip, N.Y.
- Rachael Kipp — B.A. in Art (History), Corinth, N.Y.
- Jessica Renee Landman — B.A. in Journalism, cum laude, Barneveld, N.Y.
- Noah John Lederman — B.A. in History, Plattsburgh, N.Y.
- Quintaya Celeste Lee — B.A. in Public Relations, Plattsburgh, N.Y.
- Allison Michelle Lefebvre — B.S. in Psychology, Albany, N.Y.
- Sara R. Lester — B.S. in Ecology, Athens, N.Y.
- Nicholas Jay Liberty — B.A. in Political Science, magna cum laude, Saranac, N.Y.
- Nicolette Louris — B.S. in Music Arts Management, East Northport, N.Y.
- M–N–O
- Isabella M. Macaulay — B.A. in Psychology, Syracuse, N.Y.
- David Michael Maceroni — B.A. in Criminal Justice, Medford, N.Y.
- Jenna Marcotte — B.A. in English Literature, cum laude, Bohemia, N.Y.
- Isaiah M. Mars — B.S. in Computer Science, cum laude, Ticonderoga, N.Y.
- Robert P. Martin — B.A. in Geology, Saugerties, N.Y.
- Grerly R. Martinez — B.A. in Criminal Justice, Bronx, N.Y.
- Eniyah Z. Mathews — B.A. in Gender and Women’s Studies, Albany, N.Y.
- Violet Chipochangu Mawere — B.A. in Music, Brooklyn, N.Y.
- Katelyn M. Miles — B.S. in Information Technology, cum laude, Burlington, Vt.
- Cody G. Monnat — B.A. in Criminal Justice, Plattsburgh, N.Y.
- Khalil R. Moore — B.A. in Sociology, New York, N.Y.
- Michaela Ann Moore — B.A. in General Studies, Potsdam, N.Y.
- Rhiannon A. Morgenroth — B.A. in Environmental Science, Clay, N.Y.
- Stephanie Nicole Moulton — B.S. in Biomedical Sciences, Cadyville, N.Y.
- Jael Elijah-Noon Nash — B.A. in Criminal Justice, Valley Stream, N.Y.
- Quang Viet Nguyen — B.S. in Computer Science, Hanoi, Vietnam
- Veronica Ann Marie Nichols — B.A. in Psychology, Malone, N.Y.
- Connor J. Nielsen — B.S. in Biology, summa cum laude, Fairport, N.Y.
- Kiyanna Angel Noel — B.A. in Journalism Magazine, Brooklyn, N.Y.
- P–Q–R
- Angelina M. Pelkey — B.S. in Biomedical Sciences, Cobleskill, N.Y.
- Isabella Biljana Perez — B.S. in Computer Security, cum laude, Long Beach, N.Y.
- Liam Avery Porter — B.A. in English Literature, Plattsburgh, N.Y.
- Elias A. Raff — B.S. in Audio-Radio Production, magna cum laude, New York, N.Y.
- Daniela Raymond — B.A. in Journalism News, Public Relations, Washingtonville, N.Y.
- Noel Carlos Reyes — B.A. in Communication Studies, Bronx, N.Y.
- S–T–U
- Armando J. Salvatore — B.A. in Criminal Justice, cum laude, Cairo, N.Y.
- Jacalyn Seléna Samuelson — B.A. in Criminal Justice, Hicksville, N.Y.
- Alec Ryan Sanfilippo — B.S. in Communication Studies, New City, N.Y.
- Zahwa Shamir Ahmed — B.S. in Digital Media Production, Dubai, United Arab Emirates
- Kassandra M. Sherman — B.A. in History, Gender and Women’s Studies, Hortonville, N.Y.
- Julia Rose Shilen — B.A. in Criminal Justice, Cadyville, N.Y.
- Aaron Glenn Smith — B.S. in TV-Video Production, Broadcast Journalism, Mount Airy, Md.
- Kah Him Soo — B.S. in Digital Media Production, cum laude, Kuala Lumpur, Malaysia
- Gabriella M. Stipano* — B.A. in Psychology , Fort Edward, N.Y.
- Olivia Paige Swaine — B.S. in Biomedical Sciences, magna cum laude, Manorville, N.Y.
- Kennedy Skye Tavares — B.A. in Journalism, Public Relations, Brooklyn, N.Y.
- Culum Thompson — B.A. in History, Tuckahoe, N.Y.
- Bestem Tiryaki — B.A. in Mathematics, Mount Sinai, N.Y.
- Lakshay Tiwari — B.S. in Biomedical Sciences, summa cum laude, New Delhi, India
- Aidan Jared Tous — B.A. in Criminal Justice, Port Jefferson Station, N.Y.
- Kohl Adam Tucker — B.S. in Biology, Ticonderoga, N.Y.
- Abieyuwa Jessica Uzamere — B.S. in General Studies, Rosedale , N.Y.
- V–W–X
- Alyssa Valentin* — B.A. in Psychology, Brooklyn, N.Y.
- Jacob Marsalis Walcott — B.S. in Biomedical Sciences, Mount Bethel, Penn.
- Kasandra Lynn Webb — B.S. in Digital Media Production, Communication Studies, summa cum laude, Queensbury, N.Y.
- Kelsie A. Wells — B.A. in Sociology, Plattsburgh, N.Y.
- Brendan M. Whalen — B.S. in Computer Security, Plattsburgh, N.Y.
- Jacob Patrick Wilkson* — B.A. in Psychology, cum laude, Saratoga Springs, N.Y.
- Rosanna Wise — B.A. in History, Carmel, N.Y.
- Y–Z
- Luke Anthony Zarko — B.S. in Computer Security, East Northport, N.Y.
Business & Economics
- A–B–C
- Ibrahim Abdullahi Ahmed — B.S. in Business Administration, Tarrytown, N.Y.
- Saleh Abdullah Alhaider — B.S. in International Business, Riyadh, Saudi Arabia
- Thomas A. Allocca — B.S. in Business Administration, Marketing, Medford, N.Y.
- Shermaine Antoine — B.S. in Accounting, Brooklyn, N.Y.
- Julia Lynne Belardo — B.S. in Accounting, Kings Park, N.Y.
- Julie Bemuyal — B.S. in International Business, Rio De Janeiro, Brazil
- Joseph H. Bernos — B.S. in Accounting, cum laude, Little Falls, N.Y.
- Jackson Nelson Berry — B.S. in Accounting, Poughkeepsie, N.Y.
- Jack R. Baroch — B.S. in Business Administration, Florida, N.Y.
- Justin Joseph Burdo — B.S. in Accounting, Business Administration, cum laude, Morrisonville, N.Y.
- Sitthiphon Chansopha — B.S. in Business Administration, Shandaken, N.Y.
- Bugeon Choi — B.S. in International Business, Business Administration, magna cum laude, Nagoya, Japan
- Julia Kendall Cochrane — B.S. in Marketing, North Billerica, Mass.
- Marissa Rose Cubillos — B.S. in Accounting, Wantagh, N.Y.
- D–E–F
- Nicholas Michael Davoli — B.S. in Accounting, cum laude, Seneca Falls, N.Y.
- Priscilla Francesca De Ferrari — B.S. in International Business Business Administration, Mount Vernon, N.Y.
- Jacob Derechin — B.S. in Accounting, cum laude, Sleepy Hollow, N.Y.
- Jack Michael Doucet — B.S. in Accounting, cum laude, Watertown, N.Y.
- Jenna Karen Fields — B.S. in Accounting, magna cum laude, Liverpool, N.Y.
- G–H–I
- Christian Paris Garner — B.S. in Business Administration, cum laude, Port St. Lucie, Fla.
- Jemima Tamunosiki Goody-Ogwama — B.S. in Accounting, Business Administration, cum laude, Port Harcourt, Nigeria
- Edward Raymond Gosch — B.S. in Finance, Ballston Lake, N.Y.
- Medina Michelle Hashemi — B.S. in Accounting, Latham, N.Y.
- Braden John Haverlock — B.S. in Accounting, magna cum laude, Cortland, N.Y.
- Nicholas J. Helmer — B.S. in Management Information Systems, Peru, N.Y.
- Jordana Herman — B.S. in Accounting, cum laude, Beacon, N.Y.
- Lars Alexander Mathias Hogger — B.S. in Management Information Systems, Business Administration, magna cum laude, Farmingdale, N.Y.
- J–K–L
- Theresa Rae Jamotta — B.S. in Accounting, Patchogue, N.Y.
- Leian Aliyah Joseph — B.S. in Business Administration, Brooklyn, N.Y.
- Joseph Fredrick Kolberg — B.S. in Marketing, Delmar, N.Y.
- Emily P. Kollar — B.S. in Accounting, summa cum laude, Williston, Vt.
- Grant Christopher Lamouree — B.S. in Business Administration, cum laude, Queensbury, N.Y.
- Patricia Levi — B.S. in Business, Rosedale, Nev.
- Jessica Marie Lomeo — B.S. in Accounting, Islip Terrace, N.Y.
- Jacob Alexander Lucynski — B.S. in Finance, Queensbury, N.Y.
- M–N–O
- Kelly Ann Manizza — B.S. in Business Administration, Chester, N.Y.
- Fernando J. Mattehews — B.S. in Entrepreneurship, Dallas, Tex.
- Madison Grace Minnow — B.S. in Accounting, cum laude, Pleasant Valley, N.Y.
- Andrew Lee Montero — B.S. in Accounting, Beacon, N.Y.
- Rebekah L. Moore — B.S. in Accounting, Business Administration, cum laude, Binghamton, N.Y.
- Deniqua L. Murray — B.S. in Accounting, Business Administration, Baldwin, N.Y.
- Gregory Sean Newman — B.S. in Accounting, cum laude, Katonah, N.Y.
- Dominique Noce — B.S. in Accounting, cum laude, Trumansburg, N.Y.
- Yaniaris Ortiz — B.S. in Accounting, Brentwood, N.Y.
- P–Q–R
- Ashley Brooke Petrullo — B.S. in Business Administration, cum laude, Commack, N.Y.
- Brandon Porter — B.S. in Business Administration, Elizabethtown, N.Y.
- Brenda Ramos — B.S. in Accounting, Rochester, N.Y.
- Kayla Elisabeth Reneau — B.S. in Accounting, cum laude, Painted Post, N.Y.
- John Emery Richmond — B.S. in Accounting, summa cum laude, Rochester, N.Y.
- James Dillon Rubenstein — B.S. in Accounting, cum laude, Massapequa, N.Y.
- Alaina Marie Rushford — B.S. in Management Information Systems, Morrisonville, N.Y.
- S–T–U
- Omar Saldivar — B.S. in Marketing, Brooklyn, N.Y.
- Allison Sanchez — B.S. in Accounting, summa cum laude, Stony Creek, N.Y.
- Ryan Christopher Scarpa — B.S. in Accounting, Merrick, N.Y.
- Brendan Michael Schulte — B.S. in Business Administration, Halfmoon, N.Y.
- Meagan Kate Schuster — B.S. in Hospitality Management, magna cum laude, Buffalo, N.Y.
- Palden Norbu Sherpa — B.S. in Business Administration, Marketing, New York, N.Y.
- Anthony Peter Souza — B.S. in Accounting, Yorktown Heights, N.Y.
- Elhadji Oumar Sow — B.S. in Accounting, cum laude, Bronx, N.Y.
- Brady Stark — B.S. in Business Administration, Queensbury, N.Y.
- V–W–X
- Jessica L. Valerio — B.S. in Accounting, summa cum laude, Tappan, N.Y.
- Theodore Erwin Wager — B.S. in Business Administration, Marketing, Shelburne, Vt.
- Deneil Andre White — B.S. in Business Administration, Jersey City, N.J.
- Deneen Elizabeth Wilson — B.S. in Accounting, West Rupert, Vt.
- Alexander Wuerth — B.S. in Accounting, magna cum laude, East Rockaway, N.Y.
- Y–Z
- Naila Yaqoob — B.S. in Business Administration, Brooklyn, N.Y.
- Rose G. Yilmaz — B.S. in Accounting, cum laude, Ronkonkoma, N.Y.
- Sophiana Zephir — B.S. in Accounting, cum laude, Brooklyn, N.Y.
Education, Health & Human Services
- A–B–C
- Katelyn Marie Andersen — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 English), Shoreham, N.Y.
- Karlie Lynn Baker — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Ellenburg Depot, N.Y.
- George Andrew Balint — C.A.S. in School Building Leader, Rocky Point, N.Y.
- Jesse Otis Ballard — M.S.Ed. in Special Education (Grades 7-12 Generalist), Champlain, N.Y.
- Sarah Michelle Baluch — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Niskayuna, N.Y.
- Skyler Elizabeth Bird — B.S. in Nutrition, cum laude, Fort Edward, N.Y.
- Shea Deborah Black — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, cum laude, Redford, N.Y.
- Andrew Robert Braverman — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Centereach, N.Y.
- Ian Matthew Brown — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Social Studies), Watervliet, N.Y.
- Janell E. Budd — M.S. in Fitness and Wellness Leadership, Middletown, N.Y.
- Craig Daniel Campanaro — C.A.S. in School Building Leader, Pleasantville, N.Y.
- Rachel Elizabeth Caridi — M.S.Ed. in Special Education (Birth-Grade 6), Bellmore, N.Y.
- Sarah Elizabeth Channels — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 English), Camillus, N.Y.
- Michael J. Clinton — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Ticonderoga, N.Y.
- Alyssa Marie Concha — B.S. in Nursing, summa cum laude, Ballston Spa, N.Y.
- Laura Rosemary Conti — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Mechanicville, N.Y.
- Timothy Robert Crosby — C.A.S. in School Building Leader, Latham, N.Y.
- Teri Crowe — GCERT in Teacher Leadership, Greenfield Center, N.Y.
- D–E–F
- Kelly Beth DeLair — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Camillus, N.Y.
- Denzell Dennis — M.S. in Clinical Mental Health Counseling, New York, N.Y.
- Kelsey Mikel Denton — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Social Studies), Fultonville, N.Y.
- Isabelle Dickens — C.A.S. in School Building Leader, South Glens Falls, N.Y.
- Melissa Brennan Dickinson — C.A.S. in School Building Leader, Lake George, N.Y.
- Kristen Dileonardo — GCERT in Teacher Leadership, New Hyde Park, N.Y.
- Kelly Marie Dombrowski — B.S. in Nursing, summa cum laude, Buffalo, N.Y.
- Mollie Rose Drew — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, UCERT in Professional Writing, cum laude, Delmar, N.Y.
- Benjamin R. Dupree — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Malone, N.Y.
- David Michael Ehrensbeck — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, magna cum laude, Old Forge, N.Y.
- Lawrence Kenneth Ekert III — B.A./M.S.T. in Spanish/Adolescence Education, Wading River, N.Y.
- Autumn Esposito — M.S. in Student Affairs and Higher Education, Morrisonville, N.Y.
- Harriet Louise Fielding — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Queensbury, N.Y.
- Alicia Denise Fisher — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Mathematics), Brooklyn, N.Y.
- Megan Alexandra Fives — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Oyster Bay, N.Y.
- Andrea Bourquin French — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Chemistry), Lowville, N.Y.
- G–H–I
- Samantha Gailor — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Queensbury, N.Y.
- Alex V. Garabedian — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, cum laude, New Hyde Park, N.Y.
- Andrea Michelle Garcia — B.S. in Nutrition, magna cum laude, Thiells, N.Y.
- Luke William Geddies — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Albany, N.Y.
- Gina Angela Giannavola — B.S. in Nursing , Rochester, N.Y.
- Ian Thomas Godfrey — C.A.S. in School Building Leader, Saratoga Springs, N.Y.
- Emily M. Grentzer — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Ballston Spa, N.Y.
- Frank Robert Gucciardo — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Social Studies), Highland, N.Y.
- Alexandria Harris — C.A.S. in School Building Leader, Long Lake, N.Y.
- Anna Grace Heroth — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Johnstown, N.Y.
- Windy Linh Hoag — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Mathematics), Burke, N.Y.
- Susan Kateri Horst — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Saratoga Springs, N.Y.
- Matthew Hubbard — B.S. in Expeditionary Studies, Riverhead, N.Y.
- Jessica M. Huber — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 English), Lake George, N.Y.
- J–K–L
- Shane Johnson, — B.S. in Fitness and Wellness Leadership, Plattsburgh, N.Y.
- Abigail Faith Kacensky — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Troy, N.Y.
- Ryan Michael Kacur — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Biology), Kingston, N.Y.
- Stephen F. Karandy — GCERT in School District Leader, South Glens Falls, N.Y.
- Thomas Joseph Keegan — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Kingston, N.Y.
- Finnian Seeger Kellmurray — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, Ithaca, N.Y.
- Samantha Kirsti Kerwood — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Porter Corners, N.Y.
- Ewa Magdalena Koscinski — B.A./M.S.T. in Biology/Adolescence Education, summa cum laude, Utica, N.Y.
- Ashley M. Kutschera — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Biology), Callicoon, N.Y.
- Nga Yu Kwok — M.S.Ed. in Special Education (Grades 7-12 Generalist), Tai Po, Hong Kong
- Zachery John LaForest — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Social Studies), Saranac, N.Y.
- Mackenzie Leigh Lang — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Centereach, N.Y.
- Mallory Marie Lansley — C.A.S. in School Building Leader, Hudson Falls, N.Y.
- Geoff W. Little — B.S. in Fitness and Wellness, Yorktown Heights, N.Y.
- M–N–O
- Nicole Margaret Malandruccolo — B.S. in Social Work, Nesconset, N.Y.
- Emily M. Malone — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), East Patchogue, N.Y.
- John A. Martin III — C.A.S. in School Building Leader, Gansevoort, N.Y.
- Jessica Ashley Matos — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, summa cum laude, Wappingers Falls, N.Y.
- Emily Michelle McCarthy — M.S. in Clinical Mental Health Counseling, Staten Island, N.Y.
- Sean McDonald — M.S. in Fitness and Wellness Leadership, Niskayuna, N.Y.
- Renee L. Menn — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Plattsburgh, N.Y.
- Kristin Michaels — C.A.S. in School Building Leader, Gloversville, N.Y.
- Kaitlin M. Miczek — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Gansevoort, N.Y.
- Monica Montanez — GCERT in Special Education (Grades 7-12), Ronkonkoma, N.Y.
- Shawna Rae Myers — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 English), Plattsburgh, N.Y.
- Julia Marie Newman — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Bohemia, N.Y.
- Megan Jane Niles — B.S. in Nursing, Halfmoon, N.Y.
- Elizabeth Norris — B.S. in Nursing, Peru, N.Y.
- Alisha Nikole Oakes — B.S. in Nursing, Plattsburgh, N.Y.
- Lauren E. Ogden* — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 French), Schenectady, N.Y.
- Sean Thomas Ohnsman — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Social Studies), Ballston Spa, N.Y.
- Lauren M. Orlando — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Gloversville, N.Y.
- P–Q–R
- Jessica Perry — B.S. in Nursing, cum laude, Plattsburgh, N.Y.
- Amy D. Pflanz — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Cadyville, N.Y.
- Karen M. Pohorecki — M.S. in Fitness and Wellness Leadership, Whitesboro, N.Y.
- Pamela Pauline Poirier-McClain — B.S. in Nursing, cum laude, Cornwall, Ontario
- Stefan Ramirez — M.S.Ed in Special Education (Grades 7-12 Generalist), Wappingers Falls, N.Y.
- Diana Ramtirat — B.S. in Human Development and Family Relations (Adolescence), Schenectady, N.Y.
- Macy Elizabeth Reid — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Spanish ), Blasdell, N.Y.
- Barbara A. Renna — B.S. in Nursing, Halfmoon, N.Y.
- Brian Charles Retersdorf — C.A.S. in School Building Leader, Gloversville, N.Y.
- Crystal Lynn Rhino — C.A.S. in School Building Leader, Peru, N.Y.
- Gabrielle E. Rodriguez — B.S./M.S.Ed in Childhood Education (Grades 1-6)/Special Education (Birth-Grade 6), Albany, N.Y.
- Emma Rogers — M.S.Ed in Special Education (Grades 7-12 Generalist), Oriskany, N.Y.
- Alexandra Nicole Ruehl — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Suffern, N.Y.
- Gustav Peter Rugg — B.A./M.S.T. in History/Adolescence Education, magna cum laude, Haverstraw, N.Y.
- S–T–U
- Vanessa May Safar — B.S. in Nutrition, cum laude, Garnerville, N.Y.
- Alyssa Kathleen Schmidt — B.S. in Nursing, cum laude, Brant Lake, N.Y.
- Christopher Jason Schwamborn — M.S. in Clinical Mental Health Counseling, Laurel, N.Y.
- Kelly Simon — B.A./M.S.T. in Spanish/Adolescence Education, Putnam Valley, N.Y.
- Shaina Tova Slonim — M.S. in Fitness and Wellness Leadership, Great Neck, N.Y.
- Jessica A. Smatko — C.A.S. in School Building Leader, Fort Edward, N.Y.
- Hannah Kathryn Strandberg — B.A./M.S.T. in English/Adolescence Education, cum laude, Staten Island, N.Y.
- Adriana Eileen Strong — C.A.S. in School Building Leader, Hudson Falls, N.Y.
- Chelsea K. Thew — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Plattsburgh, N.Y.
- Jenna Marie Tost — C.A.S. in School Building Leader, Strykersville, N.Y.
- V–W–X
- Samantha R. vanLieshout — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Verona, N.Y.
- Maria Juliana Villamizar — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Gansevoort, N.Y.
- Breana I. Warren — M.S. in Student Affairs and Higher Education, Smyrna, N.Y.
- Bridget Bradley Wiggins — M.S.T. in Adolescence Education (Grades 7-12 Biology), Gansevoort, N.Y.
- Katie Marie Wright — M.S.T. in Childhood Education (Grades 1-6), Keeseville, N.Y.
- Y–Z